Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Georgikon Campus, Keszthely

Élettani és Takarmányozástani Intézet

  Takarmányozástani és Takarmányozás-élettani Tanszék

Megrendelhetö állatkísérletek


Főoldal
Munkatársak
Oktatott tárgyak
Kutatás
Pályázatok
Szolgáltatások
Dolgozat témák
Kapcsolódó linkek
Szerkesztő
 

 

 

 

 

 

1. Emésztési kísérletek célja és technológiája

A kísérleti telep erre a célra kialakított helyiségében lehetőség van emésztési és anyagforgalmi vizsgálatok végzésére 4-6 hetes brojlercsirkékkel, kifejlett kakasokkal és tojótyúkokkal.

A kísérleti állatokat erre a célra kialakított kísérleti helyiségben, 48 db, 0,25 m2 alapterületű egyedi ketrecekben helyezzük el. A ketrecek két szinten helyezkednek el, önetetőkkel és egyedi itatókkal felszereltek. Az ürüléket a ketrecek alatt elhelyezett fém tálcák fogják fel. A hőmérséklet és szellőztetés vezérlését ebben a helyiségben is központi klímakomputer látja el.

A vizsgálatok lehetőséget biztosítanak takarmány alapanyagokban és teljes értékű keveréktakarmányokban található táplálóanyagok (nyersfehérje, nyerszsír, nyersrost, aminosav stb.) emészthetőségének megállapítására, a baromfi számára hasznosítható metabolizálható energiatartalom mérésére. Egy-egy emésztési kísérlet általában 5 nap előetetési és 3 nap kísérleti szakaszból épül fel. Mind a fekális, mind az ileális emészthetőségi értékek megállapítására lehetőség van a teljes ürülékgyűjtés  vagy az un. indikátor módszer alkalmazásával. E vizsgálatokhoz kapcsolódóan a takarmányok nemkívánatos anyagainak (pl. mikotoxinok), illetve hozzáadott kiegészítőinek (pl. enzimek, gyógyszerek) a táplálóanyagok emészthetőségére és az energiahasznosulásra kifejtett hatásai is mérhetők. Takarmányozás-élettani kísérletek során vér- és egyéb szövetminták (pl. májból) illetve tojás- és húsminták gyűjtésére és analízisére is van mód.

2. Baromfi (brojlercsirke és pulyka) hizlaló kísérleti istálló technológiai jellemzői

Fülkés tartástechnológia Horganyzott lemezből kialakított, összesen 26 db 2 m2 (a hasznos alapterület az etetők és itatók miatt 1,75 m2) alapterületű fülkék (volier). A volier elölről nyitható ajtóval rendelkezik, alulról és felülről nyitott kivitelű. Alulról mérve, 300 mm magasságig lemezeltek a falak.

Szigeteléstechnológia A nevelőtér álmennyezete, két oldalfala és a külső falak egy 50mm vastagságú, kék színű AGMATE paneles szigetelési rendszerrel szigetelt.

Etetéstechnológia 1-10 napos korig: alomra helyezett, manuális töltésű horganyzott fém etetővályúk (1 db 1m-es vályú/ketrec, ált. 20 állat/fülke) 10-42 napos korig: függesztett, manuális töltésű, horganyzott önetető (40 kg takarmány befogadóképességgel). 1 db önetető/ketrec (ált. 20 állat/fülke, max.kapacitás: 80 brojlercsirke/etető).

Itatástechnológia Ketrecre függesztett, központi töltésű, műanyag, súlyszelepes itatók. 1 db itató/ketrec (ált. 20 állat/fülke, max. kapacitás: 100 brojlercsirke/itató). Típus: Plasson.

Fűtéstechnológia Mennyezetre függesztett, központi vezérlésű, földgáz üzemű műanyás fűtési rendszer. A fűtési rendszer 2db SIERRA gázinfrát tartalmaz, egyenként 11,5kW fűtési teljesítménnyel. A rendszer vezérlését a központi klímakomputer végzi a hőmérséklet és a páratartalom értékekkel és a szellőztetési rendszerrel összhangban.

Világítástechnológia Mennyezetre függesztett, központi vezérlésű, energiatakarékos világítási rendszer. A rendszer úgy van kialakítva, hogy szükség esetén a fényerő kétszer 30%-al csökkenthető. A fényerő manuálisan szabályozható, míg a világítási programot a központi komputer szabályozza. A rendszer 18db, egyenként 11 W-os, energiatakarékos lámpatestet tartalmaz.

Szellőztetéstechnológia Komplett SKOV szellőztetési rendszert (Dánia). A rendszer főbb elemei: 1db SKOV DOL 234-1-HU klímakomputer; 2db SKOV ECT-632 ventilátor (fordulatszám szabályozott); 1db SKOV DOL 14 páraszenzor; 1db SKOV DOL 12 hőmérséklet szenzor; 14db SKOV DA 1211 légbeejtő. A ventilátorok által keltett vákuum hatására a kültéri levegő a légbeejtőkön keresztül érkezik a nevelőtérbe (vákuumszellőztetés). A mindenkori hőmérsékleti és páratartalmi adatoknak megfelelően a ventilátorok teljesítménye és a légbeejtők nyílásszöge összehangoltan, a klímakomputer által szabályozott.

Hűtőrendszer A légbeejtők előtt az istálló külső falán vízátfolyásos hűtőpaneleket tartalmazó hűtőrendszer található, ami magas belső hőmérséklet esetén a klímakomputer által szabályozva automatikusan segíti a beállított hőmérsékleti technológiai értékek elérését.

Gyógyszerezési és víz-előkészítési technológia Komplett ROXELL előreszerelt vízpanel gyógyszeradagolóval, szűrővel, hálózati nyomásszabályzóval (Belgium). Gyógyszeradagolás a készülékkel csak állományszinten lehetséges. Vízfogyasztás mérésére nem alkalmas.

Almozás Általában szecskázott búzaszalmával történik, ráalmozás az alom állapotától függően turnusonként több alkalommal.

3. Hizlalási kísérletek során rutinszerűen mérhető, rögzíthető paraméterek

  • Kísérleti állatok tömege, tömeggyarapodás

  • Takarmányfelvétel és takarmányértékesítés

  • Állategészségügy: az elhullott állatok boncolása, látható elváltozások feljegyzése. Hasmenések, ragacsos ürülék, lábszerkezeti problémák előfordulásának rögzítése.

  • Istállóklíma adatai

  • Húsminősítés

  • Bél mikroflóra vizsgálatok új generációs szekvenálási módszerekkel

  • Egyéb paraméterek pl. vízhiány, hőstressz

Vágási próba Általában a kísérlet végén végrehajtott vágás során kezelésenként 8-10, összesen maximum 40-50 állat vágási jellemzőinek mérést jelenti.

Kísérleti jelentés A kísérletek végén a mért, feljegyzett adatokból statisztikai elemzéssel kiegészített, tudományos igényű jelentéseket készítünk értékeléssel, javaslatokkal.