ÁLLATTUDOMÁNYI TANSZÉK

Állattenyésztéstani Tanszéki Csoport

Csoportvezeto : Dr. Polgár J. Péter
Cím : H-8360 KESZTHELY, Deák F. u.16.
Tel
.: 83 545 106
Fax
.: 83 545 105
Helye: “A” épület I. emelet

A tanszéki csoport tevékenységének bemutatása

A tanszéki csoport elsődleges feladata az állattenyésztéstan tantárgyainak oktatása, gyakorlatainak megtartása. További fontos tevékenységünk szakmai konferenciák, tanácskozások, kerek asztal beszélgetések szervezése különböző, az állattenyésztéshez kapcsolódó aktuális témákban. A csoportnál a Festetics Doktori Iskola keretében nappali és levelező doktorandusz képzés folyik.

A tanszéki csoport kutatási területei

A tanszéki csoport tudományos tevékenysége a diszciplináris, alap- és fejlesztő kutatásra, valamint szaktanácsadásra irányul.

A sertéstenyésztés területén széles körű kutatómunkát végzünk 45 éve a tangazdaság törzstenyésztő telepén. Két különböző fajtájú populációban mértük fel a genetikai terheltség előfordulásának gyakoriságát a legkülönbözőbb morfológiai defektusokra nézve. Összefüggés-elemzést végeztünk az egyedi táplálóanyag-felvétel dinamizmusa és a fontosabb kvantitatív tulajdonságok vonatkozásában különböző genetikai konstrukciókhoz tartozó sertések esetében. A hízósertések vágóértékének javítására tartástechnológiai és takarmányozási módszereket állítottunk össze. Környezetkímélő technológiai elemeket dolgoztunk ki. Különböző takarmányok fehérjéinek biológiaérték-meghatározását és táplálóanyag-kihasználásának mérését végezzük.

A szarvasmarhatenyésztés szakterületén hosszú idő óta folynak vizsgálatok az extenzív gyepek húsmarhákkal történő hasznosítására. E témakörhöz kapcsolódóan elemezzük a hazánk fajtatiszta húsmarha állományának populációgenetikai paramétereit, a testtömeg és testalakulás változását. Hazánkban egyedülállóan rendelkezünk tíz fajtából álló húsmarha állománnyal, így lehetőségünk van azonos ökológiai körülmények között vizsgálni különböző genotípusokat. Széleskörű kutatásokat folytatunk továbbá különböző tej-, és húshasznú fajták testalakulásának vizsgálata témakörben. Szarvasmarha vágóérték meghatározó paramétereinek értékelése, a vágott test minősítése és testtáji összetételének meghatározása több húsmarhafajta és kiemelten a magyar tarka fajta esetében megtörtént. A magyar tarka fajta fejt és nem fejt állományainak küllemi bírálati rendszerét a tanszék munkatársai a Magyartarka Tenyésztők Egyesülete bírálói munkacsoportjával együtt végzi.

Baromfitenyésztés területén az étkezési tojás minőségi tulajdonságainak javítását (koleszterintartalom, n-3, n-6 zsírsavak, A és E vitamin) vizsgáljuk több éve folyó program keretében.

Sertéstenyésztés területén a kocák malacnevelő-képességének populációgenetikai paramétereit, és a kanok szaporasággal kapcsolatos értékmérőit, tenyészértékét vizsgáljuk elsősorban a magyar nagy fehér hússertés fajta esetén. A fajta génmegőrzési programokban történő részvételének lehetőségeit is vizsgáljuk.

Lótenyésztési területen a hazánkban tenyésztett legfontosabb lófajták (gidrán, magyar hidegvéru, muraközi, angol telivér, nóniusz, kisbéri félvér stb.) élősúlyát és testméreteit vizsgáljuk. Az eredményekből számos hiánypótló anyag is megjelent lektorált publikáció formájában.

Juhtenyésztés termékei és minősítésük, legeltetéses állattartásban előállítható vágóállat mennyiség és minőség értékelése jelenleg is folyik.

Házi- és vadállatfajok spermatológiája terén flow-citopméteres vizsgálatokat végzünk. A mesterséges termékenyítésre használt sperma minőségellenőrzésének technikai fejlesztései, hagyományos és automatizált sejtanalitikai módszerek spermatológiai alkalmazásai is kutatási területünk részei. (Spermatology of domestic and wild animals. Development of the AI semen quality control assays. Adaptation of conventional and automatizes cell analysis methods to spermatology)

A tanszéki csoport oktatási területei

Graduális képzés keretében: Általános állattenyésztés, szarvasmarhatenyésztés, sertéstenyésztés, baromfitenyésztés, juhtenyésztés, lótenyésztés, kisállattenyésztés, kisüzemi állattartás, etológia, vágóállat- és állati termék minősítése, heterózis nemesítés az állattenyésztésben, állattenyésztési genetika.

Doktorandusz (PhD) képzés : az Állat- és Agrárkörnyezet-tudományi Doktori Iskola keretében az alábbi tudományterületeken folyik nappali, illetve levelező tagozaton PhD hallgatók képzése:

Tudományterület

Témavezetők

Szarvasmarhatenyésztés

Dr. Polgár J. Péter, Dr. Bene Szabolcs

Sertéstenyésztés

Dr. Kovács József, Benedek Zsuzsanna

Baromfitenyésztés

Dr. Kovács Gellért

Lótenyésztés

Dr. Bene Szabolcs

Juhtenyésztés

Dr. Polgár J. Péter

 

Dr.

Polgár J. Péter

egyetemi docens, tanszékvezető

5106

pp@georgikon.hu

 

Horváthné Puska Éva

ügyviteli alkalmazott

5106

ate@georgikon.hu

Dr.

Bene Szabolcs

egyetemi docens

5398

bene-sz@georgikon.hu

 

Benedek Zsuzsanna

tanszéki mérnök

5150

benedek-zsuzsanna@georgikon.hu

Dr.

Kovács Gellért

egyetemi docens

5397

kovacs-g@georgikon.hu

Dr.

Kovács József

professor emeritus

5197

kovacs-g@georgikon.hu

Dr.

Nagy Szabolcs Tamás

egyetemi tanár

5349

nagy.szabolcs@georgikon.hu
 

Faludi Gergely

PhD hallgató

5393

fg@georgikon.hu

 

Weidel Walter

PhD hallgató

5347

weidel@freemail.hu