Szaknyelvi jelleg
A vizsga azt méri, hogy a vizsgázó szaknyelvi kommunikációs helyzetekben (szóban és írásban) milyen szinten képes a nyelvet használni. A szaknyelvi vizsga alapját tehát azok a kommunikációs helyzetek, szándékok és feladatok határozzák meg, amelyekbe a vizsgázók várhatóan kerülhetnek. A szaknyelvi kompetencia a négy fő nyelvi készség (olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, íráskészség és beszédkészség) segítségével valósul meg.
A vizsga felépítése
A vizsga minden része szaknyelvi, amely szintenként eltérő módon, mérési okokból két helyen (az olvasott és a hallott szöveg értésénél) kiegészül környezeti és környezetvédelmi tematikájú közös feladattal.
A vizsga sikeressége
A komplex vizsga akkor sikeres, ha a vizsgázó összességében 60%-ot teljesít, miközben minden mért részkészségből (olvasott szöveg értése, hallott szöveg értése, íráskészség, beszédkészség) eléri minimum a 40%-ot. A vizsga félig sikeres, ha a vizsgázó csak az írásbeli vagy csak a szóbeli vizsgán éri el a 60%-ot, figyelembe véve itt is a 40%-os részkészségenkénti minimumot.
Bizonyítvány
A bizonyítvány négy nyelven tartalmazza a sikeres vizsga KER (Közös Európai Referenciakeret) szerinti szintjét (B1 = alapfok, B2 = középfok, C1 = felsőfok) és a szaknyelvet.
Szaknyelvek
- Gazdálkodási menedzsment szaknyelv (+ közös, környezeti és környezetvédelmi rész)
- Agrár- és környezettudományi szaknyelv (+ közös, környezeti és környezetvédelmi rész)
- Műszaki szaknyelv (+ közös, környezeti és környezetvédelmi rész)
A vizsga nyelvei
- angol
- német
Vizsgaszintek
- alapfok (B1)
- középfok (B2)
- felsõfok (C1)
Bővebb információ a nyelvvizsgaközpont honlapján található.