Növénytudományi és Biotechnológiai Tanszék

Növénytani és Növényélettani Csoport

Alapítás: 1964., jogelõdje a Növénytani és Állattani Tanszék (1954), és számos más, a 19. században mûködött tanszék. Természetismeret keretében növényismeret, illetve növényismeret füvész kijárásokkal tantárgy a Georgikon (1797-1848) tanulmányi programjának része volt.

Cím: 8360 Keszthely, Festetics u. 7., 8361 Keszthely Pf. 71.,

Tel.: +36 83 545007;

Fax: +36 83 545310

Helye: "E" épületcsoport (Szendrey-telepre vezetõ út)

           Georgikon Egyetemi Botanikus Kert látogatási címe: Keszthely, Pethe Ferenc u.

 

A csoport tevékenysége

Alapvető feladata a növénytan, a növényélettan, a mezőgazdasági és kertészeti növénytan, az ökológia, és ezek részterületeinek, valamint természet- és környezetvédelmi tantárgyaknak az FSZ, főiskolai, BSc, egyetemi szintű és posztgraduális (PhD, szakmérnöki) képzésben való oktatása, a hozzá kapcsolódó kutatási és fejlesztési tevékenység, különös hangsúllyal a természetközeli élőhelyekre, a természetvédelemre és a védett növényekre, valamint a kultúrtáj növényzetére, mezőgazdasági kultúrák veszélyeztetett, termesztett, hasznosított és gyom populációira.

A tanszékhez tartozik az egyetemi botanikus kert (Georgikon Egyetemi Botanikus Kert, alapítva 1812), a "Borbás Vince" Ökológiai Laboratórium és Tihanyban Szubmediterrán Kísérleti Kert. 

A csoport kutatási területe

Fent megnevezett oktatási területek kutatási feladatai elsõsorban mezõgazdasági vonatkozásban, azon kívül különösen a Délnyugat-Dunántúl, a Balaton-felvidék, a Balaton és Kis-Balaton növényvilágának kutatásában, aktuális gazdálkodási, természet- és környezetvédelmi, tájgazdálkodási problémái feltárásában.

Vegetáció- és florisztikai térképezés. Etnobiodiverzitás-kutatás.

Mikológiai kutatások a vadon termõ gombák termesztésbe vonása tekintetében.

Veszélyeztetett fajok fenntartása és így megmentése feltételeinek kutatása, bekapcsolódva az országos intézmények tevékenységébe (génbank - Tápiószele, botanikus kertek stb.).

Természetvédelmi kutatások.

Burgonya molekuláris markerezése, genetikai variabilitás vizsgálata, a minőség fiziológiai és biokémiai kutatása.

Növény - víz - talaj rendszer elemforgalmi vizsgálata. Üledékképzõdés biológiai és szedimentológiai sajátosságai. Környezetterhelés ökofiziológiai hatásai növényeken.

Kiadvány: Index Seminum (alapítva: 1968, folyamatos: 1988-tól évenként)

 

A csoport oktatási területei

Növénytan (I.-II.) részterületei: sejttan, szövettan, szervtan; Növényélettan I.-II.; Növénytan, növényélettan I.-II.; Növényi növekedés és fejlődésélettan; Ökológia; Növényökológia; Növényszervezettan és növényrendszertan; Növényszervezettan az élettan alapjaival; Növényrendszertan.

A fontosabb gazdasági, vadon élő és gyom növényfajok szervezetének, életfolyamatainak és rokonsági köreinek megismerése. Kultúrnövények származási és alakkörei. Magyarország növényföldrajzi tájai élőhelyei és vegetáció-egységei, ezek kapcsolata a termesztéssel.

Bevezetést kapnak a hallgatók a fajok és fajták leírásának módszertanába, a növényállományok és vegetációegységek felvételezésébe, egyes fiziológiai jelenségek vizsgálatába.

A növénytan és növényélettan tárgyakkal kapcsolatban lévő tárgyak oktatása: Növénybiotechnológia; Természetvédelem; Természet- és tájvédelem; Vadon termő haszonnövények; Pázsitfüvek; Mézelő növények; Ehető és mérgező nagygombák; Gombatermesztés; Környezeti hatásvizsgálat; Szedimentológia; Vidéki táj és település ökológia; Biológiai monitorozás és restaurációs ökológia; Környezetgazdálkodás; A környezetvédelem biológiai alapjai I.; A növénytermesztés biológiai alapjai

A tanszék a Természetvédelmi Posztgraduális Képzés (alapítva: 1991) felelőse.

PhD-képzésben oktatott tárgyak: Összehasonlító növényszervezettan, Növényföldrajz, Faj- és biotópvédelem, Növényökológia.

A csoport a növénytermesztõ, állattenyésztő, mezőgazdasági, környezetgazdálkodási, gazdaság és vidékfejlesztési, informatikus és szakigazgatási, kertészmérnöki, természetvédelmi BSc szakok, agrármérnök, agrárkémikus agrármérnök, gazdasági agrármérnök,  növényorvos, környezettudományi egyetemi szakok, környezetmérnök, kertészmérnök főiskolai szakok és a hulladékgazdálkodási technológus FSZ képzésben működik közre.

PhD kutatási és képzési témák: Nedves rétek növénytársulásainak numerikus syntaxonómiai és texturális vizsgálata; Ruderális növényállományok társulási viszonyai a Délnyugat-Dunántúlon; Citológiai és tápanyagellátottsági vizsgálatok poliploid-komplexekben a diploid és poliploid fokozat jellemzésére; A gyom- és a természeteshez közeli gyomosodó vegetáció tér- és időbeli jelenségeinek szünökológiai jellemzése a Balaton délnyugati öblözetében.

Szakirányú továbbképzés: természetvédelmi szakmérnök.

 A csoport saját oldala...  (Csak belső használatra):

 

A csoport munkatársai:
 
  Név Beosztás Telefonszám E-mail cím
Dr. Allaga József egyetemi docens 5039 allaga[at]georgikon.hu
Dr. Bódis Judit egyetemi docens +36305473156 sbj[at]georgikon.hu
  Hársvölgyiné Szőnyi Éva tanszéki mérnök 5067 vagy +36303594571 hsze[at]georgikon.hu
Dr. habil. Szabó István professor emeritus 5007 il-szabo[at]georgikon.hu
Dr. Szeglet Péter egyetemi docens 5067 szeglet[at]georgikon.hu
  Volner Lajos technikus +36302388959  
 

A munkatársak tevékenysége:

Allaga József: növényélettan, növénybiotechnológia, molekuláris markerezés, genetikai variabilitás

Bódis Judit: konzerváció biológia, botanikus kert

Hársvölgyiné Szőnyi Éva: tanulmányi és gazdasági rendszer, botanikus kert

Szabó István: flóra- és vegetációkutatás, ethno- és ökonóm-botanika, természetvédelem

Szeglet Péter: vízi- és nedves élőhelyek, elemforgalom, ökológia, mykológia

Volner Lajos: botanikus kerti élőnövény gyűjtemény

 

Vissza a tanszék főoldalára