további cikkek:

2002. 07. 12.

2003. 07. 14.

2005. 04. 27.

2005. 05. 17.

2006. 06. 22.

2006. 10. 19.

2007. 01. 07.

2007. 02. 02.

2007. 08. 18.

2007. 09. 08.

2007. 09. 26.

2008. 02. 11.

2008. 06. 13.

2008. 08. 15.

2008. 10. 26.

 

 

 

 

 

 

 

 

Hivatásos állatszeretet - fiatalok lóközelben

Zalaegerszeg - Az utóbbi években gomba módra szaporodott a megyében a lovaglást lehetővé tevő vállalkozások száma. A lótartás rendkívül költséges, külön életformát is követel, de reneszánszát éli.

2009. október. 19. hétfő | Szerző: Hajdu Péter

 

Ménesgazda képzés Keszthelyen

A Pannon Egyetem Georgikon Karán, Keszthelyen a lótartás és a lovasturizmus további fejlődésében bíznak, hiszen két éve egy új, felsőfokú OKJ-s végzettséget adó szakot is beindítottak, a ménesgazda képzést.

- Csak emiatt jöttem Keszthelyre tanulni. Még otthon, a győri középiskolai évek alatt ismerkedtem meg a lovakkal, akkor kezdtem lovagolni. Azért választottam ezt a szakot, mert szeretek a lovakkal foglalkozni, és ebből a munkából szeretnék megélni - mondja a másodéves Such Nikolett az egyetem lovastelepén.

Ottjártunkkor éppen nyergelési versenyt tartottak a gazdász hallgatóknak, hiszen a lóhoz kapcsolódó alapvető ismereteket jóravaló mezőgazdászoknak is illik tudni. A leendő ménesgazdák hozzájuk képest persze majdnem profik.

- A tanulmányaink sokoldalúak, anatómiából, genetikai ismeretekből, az állat szaporodásbiológiájából is ismereteket kapunk. Sőt, számvitelt is tanulni kell, hiszen arra képeznek bennünket, hogy ha szükséges, egy lovarda vezetését is el tudjuk látni.


A gyakorlat nyújt igazi élményt


- Mindenkinek a gyakorlat a kedvence. Hetente kétszer van gyakorlatunk, és részben azért is jöttem ide, mert a tanulmányainkhoz kell, és itt ingyen lovagolhatok - folytatja Nikolett, aki évfolyamtársával, Molnár Dáviddal éppen egy kezes magyar keveréket nyergelt fel. Dávid Jánosházáról érkezett. - Távlati tervem, hogy egyszer egy saját lovardát nyithassak. A területünk megvan hozzá, otthon a szüleimnek van egy legelője, akkora, hogy 3-4 ló eltartásához elegendő lesz. Először persze csak egy-két lóra gondolhatok majd, hiszen egy batanított hátasló ára százezrekben mérhető - így Molnár Dávid, aki mindehhez hozzáteszi, kedvenc sportja a lovasíjászat, amit majd hagyományőrzésből, és sportként is művelni igyekszik. A fiataloknak nyáron működő vállalkozásoknál kell eltölteniük a gyakorlati időt, Dávid számára például élményt nyújtott, hogy egy a Szajki-tavak melletti lovas vállalkozásnál vezethette egy kisebb csoport tereplovaglását. Közben megérkeztek az elsőéves ménesgazda hallgatók, és megkezdődött az elkerített pályán a lovaglás, amit magas színvonalon kell elsajátítaniuk.

Nagy az érdeklődés

- A 90-es évek elején volt egy visszaesés, de az utóbbi években egyre inkább megcélozták a lovasok a belföldi turizmust. Elsősorban a fiatalokat, a lovas gyerektáborok szervezésével, iskolai lovasprogramok rendezésével. A cél az, hogy minél nagyobb tömegbázist sikerüljön teremteni a lovassport számára. Ez úgy néz ki, hogy sikerül. Ebben a lovas turisztikai szövetségnek és a megyei lovasszövetségeknek is nagy szerepe volt. Egyre több lovarda nyílik, és színvonalasak a zalai lovardák. Ugyancsak örömhír, bár vannak, akik ezt vitatják, ez év január 20-a óta életbe lépett egy rendelet, amely szabályozza a lovardák működését. Ezen belül például a lovak felszerelését, a személyzet végzettségét is, bár utóbbira még kétéves türelmi idő van. Mindez a színvonal emelkedéséhez vezet. Zala megyében számos színvonalas lovarda van, az országos helyzethez képest jól állunk. De kevés még a téliesített, fedett lovarda - mondta dr. Bartos Ádám adjunktus, a ménesgazda szak vezetője. E képzés két évfolyamában 90-en tanulnak, ami azt jelenti, nagy az érdeklődés.

A lótartás drága dolog

Nehéz pontosan megmondani, mennyi lovaglási lehetőség kínálkozik a megyében. Dr. Kardeván Endre megyei főállatorvos érdeklődésünkre elmondta, csak a 30-nál több lovat tartóknak kötelező bejelenteniük ezt az állategészségügyi hatóságnál. - Sok helyen csak hobbiként tartanak lovat állatszeretetből, és lehet náluk lovagolni. Zala megyében általában 2000 körül mozog a lovak száma. Az előző két évben volt egy jelentős csökkenés, az igáslovak számának a visszaesése miatt. Mint a főállatorvos elmondta, a lótartás drága dolog. Egy ló eltartásához havonta körülbelül 30 ezer forint költséggel kell számolni ott, ahol ennek a feltételei adottak. Vannak jobb módúak, akik lovat vesznek, és lovas helyre, lovardában helyezik el, bértartásban. Ez körülbelül 50-60 ezer forintba kerül havonta a megyében. Bagodban például, mint Kovács Beáta, a lovaspark vezetője elárulta, havonta 50 ezer forintba kerül egy-egy ló havi bértartása, és érdeklődnek náluk, mikor szabadul fel hely. Ez is hozzátartozik a lovardák fenntartásához, néhány helyen a tenyésztés, a lóértékesítés és az oktatás. Utóbbi árai iránt három-négy helyen érdeklődtünk, 2-3 ezer forint körül mozognak az árak, óránként. - Másfél éve működtetjük a lovasiskolát, és kedvezők a tapasztalataink, egyre növekszik a lovaglás iránti kereslet. Elsősorban fiatalok, gyerekek jönnek tanulni. Nagy többségben lányok, 90-10 százalékos az arány a lányok javára a fiúkkal szemben. De ez általános, így van mindenhol. A fiúk valószínűleg a technikát szeretik, ők a számítógép mellett maradnak - mondja Kovács Beáta. A korszerű istálló végén egy boxban, a lószoláriumban infralámpák melegítik felülről Zeuszt, a hatéves versenylovat, miközben gazdája, Lakics Ramóna csutakolja. - Régóta lovagolok már, de nemrég kezdtem versenyezni, és kezdő lovas kategóriában, díjugratásban idén megyei bajnok lettem - mondja büszkén. Van utánpótlás rajta kívül is, sok fiatalt vonz e kiváló sport. Jövője persze sokban azon is múlik, hogyan alakul az ország gazdasága, s mennyien lesznek képesek a következő években pénzt költeni rá.

Címkék: keszthely, vállalkozás, , Pannon Egyetem Georgikon Kar, lovas, ménesgazda képzés, lószolárium